Au fost selectați câștigătorii competiției de filme scurte dedicate alegerilor pentru Parlamentul European

Fundația pentru o societate deschisă anunță astăzi premiile competiției de filme scurte dedicate alegerilor pentru Parlamentul European, organizate în cadrul proiectului “Românii votează pentru Europa!”.

Filmele câștigătoare, care vor fi difuzate și promovate în următoarele săptămâni în cadrul campaniei de mobilizare la vot realizate de Fundația pentru o societate deschisă, au fost desemnate de juriu după cum urmează:

• Premiu la secțiunea „filme mobilizatoare pentru românii din România”, în valoare de 1200 de dolari SUA (sumă brută): filmul „Alegeri” realizat de Dollores Benezic și Bogdan Ion;
  • Mențiune la secțiunea „filme mobilizatoare pentru românii din România”, în valoare de 600 de dolari SUA (sumă brută): filmul „Acționează, Reacționează, Votează!” realizat de Alina Valentina Nicolescu (Asociația „Pardon, Mersi”)
  • Premiu la secțiunea „filme mobilizatoare pentru românii din țări membre UE”, în valoare de 1200 de dolari SUA (sumă brută): filmul „Fă-te auzit!” realizat de Rareș Corneliu Ilea
  • Mențiune la secțiunea „filme mobilizatoare pentru românii din țări membre UE”, în valoare de 600 de dolari SUA (sumă brută): filmul „Românii votează pentru Europa – Fii un bun cetățean european!” al cărui autoare este Irina Cucoreanu.

Juriul a analizat filmele conducându-se după trei criterii principale, și anume: originalitate, impactul mesajului și realizare. Componența juriului a fost următoarea:

• Irina Margareta Nistor, critic de film
  • Mircea Vasilescu, Președinte al Fundației pentru o societate deschisă și Redactor-șef al revistei de cultură “Dilema veche”
  • Constantin Barbu, Director de creație, Smartlink Communications.

Iată mai jos lista tuturor filmelor participante în competiție în ordinea în care au fost primite pe adresa Fundației:

Nr

Titlul filmului

Autor(i)

„Alegeri”

Dollores Benezic, Bogdan Ion

„Intră in joc”

Dollores Benezic, Bogdan Ion

„Fă-te auzit!”

Ilea Rareș Corneliu

„Votează pentru Europa!”

Onofre Cosmin Cristian/ Asociația AMEC

„Acționează, Reacționează, Votează!”

Nicolescu Alina Valentina/ Asociația „Pardon, Mersi”

„Românii votează pentru Europa”

Martin Salamon

„Românii votează pentru Europa – Fii un bun cetățean european!”

Irina Cucoreanu

„Cunoaște și apoi votează!”

Vasile Porumbaru

Pentru mai multe detalii despre proiectul “Românii votează pentru Europa!”, vă invităm să vizitați site-ul proiectului alegeri2014.fundatia.ro sau pagina www.facebook.com/RomanipentruEuropa.